Zümrütevler Mah. Fıratlı Sok No:16/2 Maltepe/İSTANBUL
trende

Web Sitesi Tasarımında Tamamen Beş Yanlış Renk

22.11.2020
1.037
Web Sitesi Tasarımında Tamamen Beş Yanlış Renk

Bir renk nasıl yanlış olabilir? Ve bir rengi doğru yapan nedir?

Tüm renklerin kendine göre güzel olduğu ve belirli anlamları olduğu doğru olsa da, hepsi web sitesi tasarımınıza yardımcı olmuyor.
Kullandığımız ekranlar ve beynimizin tonları, gözümüz için daha rahat ya da daha uygun buluyorsa, göz önünde bulundurmamız gereken örneklerdir.

Saf Siyah

Siyah zamansız, klasik bir renktir. Saf siyah, bu durum gözler için çok yoğundur. Ayrıca, doğada saf siyah yoktur, ne kadar karanlık olursa olsun siyah görünebilir.

Bu, beyinlerimizin # 000000 tonla başa çıkmadığı anlamına gelir ve böylece ziyaretçiler nedenini hiç bilmeden bir sekmeyi kapatabilirler.
Bu nedenle, web tasarımınızı gözlerinizde daha keyifli ve kolay hale getirmek istiyorsanız, saf siyah yerine daha koyu gri bir ton seçmelisiniz.

Kırmızı ve Yeşil

Kırmızı ve yeşilden kaçınmak için sayısız neden var. Birincisi, onlar Noel’e gidiyorlar, bu yüzden markanız yerine festival sezonu ile kolayca ilişkilendirilebilirler. Temel olarak, kırmızı ve yeşil, markanızı ilgi odağından ve Noel ışığına çeker.

Başka bir neden de renk körü olanlar onları ayırt edemez, bu yüzden web sayfası tasarımınız döteranopi (Renk Körlüğü ) muzdarip insanlar için daha az etkili olduğunu kanıtlar.

Bununla birlikte, kırmızının “dur” veya “hayır” ile ilişkili olduğunu ve yeşil “evet” i simgelediği göz önüne alındığında, bu renkleri düğmeler, uyarılar veya hata mesajları için kullanabilirsiniz.

Canlı Renkler

Neon renkler, özellikle retro bir görüntü oluşturmak için, resimler ve dergiler gibi baskılarda gerçekten çekicidir.

Ancak, gözler için gerçekten zorlar ve ekranlar için özellikle uygun değiller.

Bu renkler, web sitesi tasarımcıları tarafından arka plan üzerinde biraz başarılı bir şekilde ruh halini belirlemek için kullanılabilir, ancak metinler veya diğer arabirim öğeleri için önerilmez.

Bu öğeler okunaklı tonlar ve güçlü kontrastlar gerektirir.

Uygunsuz Arka Planda Soluk Renkler

Soluk renkler gayet iyi çünkü zarifler ve insanların dikkatini ana unsurlara yönlendiren güçlü kontrastlar yaratmaya yardımcı oluyorlar.

Ancak, günümüzde çok yaygın bir hata, yanlış arka plan türlerine soluk renkler yerleştirmektir.

Örneğin, beyaz ışık hiç bir kontrast oluşturmadığını düşünerek kesin bir hayırdır. Bir başka hata ise, insanların anlamlı ön unsur yerine yoğun arka plana odaklanma eğiliminde olacağı düşünülerek ayrıntılı arka planlarda soluk renkler kullanmaktır.

Daha Fazla Renk

Daha fazla renk teknik olarak bir renk olmasa da, bu isteği müşteriden duyan web tasarımcıları için kolayca tek bir renk olarak dahil edilebilir.

Parlak renkler eğlenceli bir markanın resmini çizerken ve ziyaretçilerin dikkatini çekerken, farklı parlak renklerin birleşimi gözler için zor.

Bu nedenle, minimalizm ilkelerini izleyerek keskin renkler kullanılmalıdır.

Kısacası, rengin kullanımı, web sitesi tasarımının belirgin bir yönü ve birçok tasarımcı için bir boğaz noktasıdır.

En iyi web sitesi tasarımı, sadece patlayan renkleri kullanmak yerine tüm renk gücünü kullanmayı başarır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: