Zümrütevler Mah. Fıratlı Sok No:16/2 Maltepe/İSTANBUL
trende

Yurtdışı Marka Tescili

22.11.2020
382
Yurtdışı Marka Tescili

Marka başvurusu yapılmış veya tescil edilmiş olan tüm markalar hangi ülke de yapılmış ise o ülkenin sınırları içerisinde markanın koruması gerçekleştirilir.

İşletme sahipleri markalarını bağlı bulunduğu ülkelerden hariç ülkelerde ihracat, başka bir ülkeye bayilik verilmesi, fuarlara katılması sebebiyle diğer ülkelere gönderim yaptıkları ürün veya hizmetleri ile alakalı olarak o ülkeler de markalarının korunabilmesi için markalarının tescil işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Uluslararası marka tescilinin geçerlilik kazanması ve başvurunun gerçekleştirilebilmesi için önce bağlı bulunan ülke de marka tescil işlemi gerçekleştirilerek bu süreç başarılı bir şekilde tamamlanmalıdır.

Bu sürecin tamamlanmasının ardından uluslararası marka tescil başvurusu gerçekleştirilebilir. 5 yıl boyunca uluslararası marka tescili bağlı bulunan ülke de başvurulan ilk marka tesciline bağlı olarak yürütülür.

5 yıllık sürecin dolmasının ardından bağlı bulunan ülkede ki marka tesciline bağımlı kalınmasına gerek yoktur.

5 yıllık süreç dolmadan kendi ülkesinde yapılan markanın hukuki şartlarda hükümsüz kalması halinde uluslararası marka tescili de hükümsüz olarak değerlendirilir.

Uluslararası marka tescili işlemi gerçekleştirilmeden önce bağlı bulunan ülke de markanın kesinlikle tescil edilmesi ve hukuki olarak hükümsüzlüğünün olmaması gerekmektedir.

Bağlı bulunan ülkede tescil alınıp, uluslararası marka tescilinin yapılması oldukça kötü sonuçlanabilmektedir.

Örneğin;

Tescili gerçekleştirilmemiş bir markanın ürünü gümrük kontrolü yapılırken el konabilir.

Tescilli markanın bir başka ülkeye ihracat gerçekleştirilebilmesi için markasının o ülke içerisinde koruma altına alınması gerekmektedir.

Çünkü firma kendi ülkesinde yapmış olduğu yatırımları ihracat yaptığı ülke de koruma altına almaz ise bir başka kişi ve kurum tarafından markanın tescili o ülke de alınabilir.

Bu durumu düzeltebilmek amacıyla hem maddi hem de manevi kayıplarınız oluşabilir.

Firma ürettiği ürünün çeşitliliğine göre ihracat etmek istediği ülkenin pazarında bile marka tescil belgesi zorunluluğu olduğunu görecektir.

Markası olmayan bir ürünün hedeflenen pazarda yer alması oldukça zordur.

Uluslararası tescil sistemleri sayesinde tek bir başvuru ile birçok ülke de başvuru gerçekleştirilebilmektedir.

Örnek vermek gerekirse;

Türkiye’de yapılmış olan bir markanın rüçhan hakkını kullanabilir bu sayede 6 aylık süreç içerisinde Paris Sözleşmesi’ne bağlı ülkeden herhangi birisinde yapılacak başvuru, Türkiye’de yapılmış olan marka başvurusunun tarihi uluslararası marka tescil işleminde de geçerli olmaktadır.

Bağlı bulunan ülke dışında markanın tescil edilmesinin 4 farklı yöntemi bulunmaktadır.

  1. Uluslararası Marka Tescili (Madrid Protokolü)
  2. Topluluk Marka Tescili
  3. Ulusal Marka Tescili
  4. Bölgesel Marka Tescili
  • Uluslararası Marka Tescili (Madrid Protokolü)

Türkiye’nin 1999 yılı itibariyle Madrid Protokolü’ne üye olması sayesinde Türkiye’de yapılacak olan tek bir başvuru ile Avrupa Birliği de dâhil olmak üzere birden fazla ülke de veya tüm ülkelerde markanın korunmasını sağlanmaktadır.

WIPO (WorldIntellectualProperty Office) Madrid Protokolü gereği Uluslararası Marka Tescil işlemleri için yetkili kuruluş olan ve merkezi İsviçre Cenevre’de bulunan Dünya Fikri Haklar Örgütü’dür. Markanın yurtdışında tescil işlemleri Madrid Protokolü’ne göre üye ülkelerin bazılarını veya tamamını kapsayabilmektedir.

Uluslararası marka tescilinin gerçekleştirilebilmesi için, Bağlı bulunan Ülke de aynı marka için başvuru yapılmış veya tescil edilmiş olması zorunluluğu bulunmaktadır.

  • Topluluk Marka Tescili

OHIM (Office ForHarmonizationInTheInternal Market) Avrupa Topluluğu’na üye olan tüm ülkelerde tek bir başvurunun yapılması halinde koruma sağlayan ve ülkelerin tamamında geçerli olan sistemdir.

Topluluk Marka Tescili olarak nitelendirilen koruma sağlayan tek yetkili ofis, İspanya’da bulunmakta ve İç Pazar Uyum Ofisi’dir. Sadece bir marka başvurusu ile, Topluluk üyesi olmuş devletlerde geçerli olacak şekilde bir marka tescil belgesi alınabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan kişiler için Paris Sözleşmesi neticesinde Topluluk Markasının tescilini gerçekleştirebilir, Avrupa Topluluğu sayesinde korunmasını sağlayabilirsiniz.

Topluluk marka başvurusunun OHIM’e girişinin yapılmasının ardından, gerekli araştırılmalar ve incelemeler yapılmakta olup, her üye ülkeden ayrı ayrı alınan araştırma raporlarının sonucunu topluluk marka başvurusu yapmış olan başvuru sahibinin bilgi edinebilmesi ve muhtemel olarak gelecek olan itirazları tespit edebilmek için araştırma raporu düzenlenerek başvuru sahibine bilgi sunulmaktadır.

  • Ulusal Marka Tescili

Toplu olarak tescil edilemeyen Avrupa Birliği Topluluk Sistemi (WIPO) üyesi olmayan diğer ülkeler için tek tek başvuru gerçekleştirilerek koruma sağlanması mümkündür.

Ulusal marka tescil işlemlerinde ülkeler arasında karşılılık ilkelerine istinaden süreç yürütülmektedir. Ulusal marka başvurusu prosedürü her ülkeye göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Ayrıca marka başvurusu ve markanın tescil edilme ücreti ülkelere göre değişken göstermektedir. Markanın tescil edilmesinin maliyeti başvuru gerçekleştirilmiş olan ülkenin yasal düzenlemelerine istinaden tescili gerçekleştirilecek olan markanın mal veya hizmet sınıflarının birden fazla olması, başvuru yapıldıktan sonra marka yayındayken itiraz gelmesi gibi durumlarda bunu tetiklemektedir.

Yapılan başvurunun sonuçlanması belgenin alınması için yaklaşık süreç 2 veya 4 yıl arasındadır. Bazı ülkelerde bu süre 5 yıla kadar çıkabilmektedir.

  • Bölgesel Marka Tescili

Birden fazla ülkenin bir araya gelmesi sayesinde üye ülkelerde geçerli olacak şekilde bölgesel nitelikli koruma sistemine Bölgesel Marka Tescili denilmektedir.

Benelux (Belçika, Hollanda ve Lüksembourg) ülkeleri marka tescil sistemlerini geliştirmiştir. Bu sayede Benelux Marka Ofisi’ne yapılan tek bir başvuru sayesinde markanın korunması üç ülkeyi de kapsamaktadır.

OAPI (Afrika Fikri Haklar Örgütü üyesi ülkelerde (Benin, Burkina-Faso, Cameroon, Central AfricanRepublic, Chad, Congo, EquatorialGuinea, Gabon, Guinea (Conakry), Guinea-Bissau, IvoryCoast, Mali, Mauritania, Niger, Senegal, Togo) ülkelerinde tek bir marka başvurusu sayesinde bölgesel marka korunması sağlanacaktır.

Uluslararası marka tescil işlemlerinin maliyetleri başvuru yapılacak olan markanın logosu, koruma sağlanması istenilen ülkelerin belirlenmesinin ardından belirlenebilmektedir.

Markanızın hem Bağlı bulunduğunu ülke ’de hem de yurtdışında tescil edebilecek olan firmamız marka ve patent tescili konusunda oldukça yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: